Na początku 2020 r. pracownik Zakładu Systemów Złożonych, dr Michał Piętal, opublikował artykuł popularno-naukowy, w drukowanym czasopiśmie Amiga Future, zatytułowany "FPGA-based Amiga clones”. Pismo ukazuje się w druku, w jęz. angielskim i niemieckim, od ponad 20 lat.
Obecnie, technologia FPGA (ang. Field-Programmable Gate Array) wykorzystywana jest do wielu zastosowań w ICT. Przede wszystkim, jest technologią pierwszego wyboru, w zakresie projektowania układów scalonych, prototypowania, testowania i debugowania. Jest to tani sposób na symulowanie i testowanie układów scalonych (wzajemnie powiązanych, układów bramek logicznych), zanim faktycznie dotrą one do jakiejkolwiek fazy produkcji. Używając układu FPGA, można zmienić wartości bramek logicznych, za pomocą oprogramowania. Metodologia ta jest w rezultacie szczególnie przydatna, w zastosowaniach do układów wbudowanych (ang. embedded systems), ale również w innych zastosowaniach. Przykładowe języki używane w programowaniu FPGA to: Verilog oraz VHDL.
Technologia FPGA i świat Amigi znacząco się pokrywają. Artykuł zawiera przegląd sześciu rozwiązań FPGA, w zastosowaniach typu “retro-computing”: Minimig, MiST, MiSTer, DIY-A586, The Replay Board oraz Vampire V4 Standalone System.
Więcej:
https://www.amigafuture.de/app.php/gallery/image/25672
https://www.amigafuture.de/app.php/kb/viewarticle?a=5628
Technologia FPGA w zastosowaniach retro-komputerowych
2020-03-03