Czasopismo:
W czasopiśmie 4OR - A Quarterly Journal of Operations Research (Springer Nature, 70pkt MEiN, IF: 2.0) ukazał się nowy artykuł współautorstwa pracowników Zakładu: Dominika Strzałki, Bartosza Kowala oraz Pawła Kuraś.
Artykuł nosi tytuł : Is the best–worst method path dependent? Evidence from an empirical study i powstał we współpracy z pracownikami łącznie czterech uczelni, gdzie przebadano ponad 800 osób w celu uwiarygodnienia i zbadania nowej metody podejmowania decyzji - BWM.
Abstrakt artykułu:
Metoda Best-Worst (BWM) jest jedną z najnowszych metod porównań parami. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się ona na porównaniach parami wszystkich kryteriów (lub ewentualnie innych obiektów, takich jak alternatywy, podkryteria itp.) w odniesieniu do najlepszego (najważniejszego) i najgorszego (najmniej ważnego) kryterium. Głównym celem tego badania jest zbadanie zależności BWM od ścieżki i skali. Do tej pory nie wiadomo, czy wagi porównywanych obiektów uzyskane za pomocą metody różnią się, gdy obiekty są porównywane najpierw z najlepszym obiektem, a następnie z najgorszym lub odwrotnie. Nie wiadomo również, czy wyniki metody różnią się, gdy porównywane obiekty są prezentowane w innej kolejności lub gdy stosowane są różne skale. W związku z tym przeprowadzono eksperyment w warunkach laboratoryjnych z udziałem ponad 800 respondentów, studentów uniwersytetów z dwóch krajów, w którym respondenci porównali obszary losowo wygenerowanych figur, a następnie oszacowano względną wielkość obiektów za pomocą zlinearyzowanej wersji BWM. Wreszcie, dokładność BWM jest badana w odniesieniu do różnych skal porównawczych, w tym dziewięciopunktowej skali językowej Saaty'ego, skali całkowitej od 1 do 9 oraz skali ciągłej od 1 do nieskończoności.Cytowanie:
Mazurek, J., Perzina, R., Strzałka, D. et al. Is the best–worst method path dependent? Evidence from an empirical study. 4OR-Q J Oper Res (2023). https://doi.org/10.1007/s10288-023-00553-5
Artykuł dostępny pod linkiem:
https://link.springer.com/article/10.1007/s10288-023-00553-5