Zachęcamy do lektury ciekawej monografii wieloautorskiej, pt. The future of decentralized electricity distribution networks, przygotowanej pod kierownictwem Fereidoon Sioshansi. Recenzję monografii przygotował prof. D. Strzałka w ramach współpracy z czasopismem Computing Reviews.
Fragmenty recenzji:
Książka składa się z 20 rozdziałów, każdy autorstwa innego zespołu (autorów), podzielonych na cztery części. Każdy rozdział jest uzupełniony szczegółowym przeglądem literatury oraz, jeśli to konieczne, długoterminowymi zbiorami danych historycznych. Uwzględniono wiele wizualizacji danych, tabel, rysunków, zdjęć, obliczeń i studiów przypadków ze świata rzeczywistego. Utwierdza to czytelnika w przekonaniu, że analizy, wnioski i przemyślenia autorów opierają się na rzetelnych źródłach.
Część 1 monografii (cztery rozdziały) bada, w jaki sposób zaobserwowany postęp technologiczny, zwłaszcza dachowe systemy fotowoltaiczne (PV), zmienia nasze poglądy na temat wytwarzania, magazynowania, zużywania, agregowania, zarządzania i optymalizacji energii elektrycznej. Część 2 (cztery rozdziały) przedstawia nowe opcje dostępne dla konsumentów w zakresie ich bycia prosumentami, prosumentami, flexumerami i nie-konsumentami, wraz z nowymi modelami mikrosieci, wspólnot energetycznych, handlu energią typu peer-to-peer (P2P) i wirtualnych elektrowni. Część trzecia (siedem rozdziałów) skupia się na migracji odbiorców z biernych do aktywnych uczestników rynku energii. Zaburza to znacząco tradycyjne relacje pomiędzy znanymi pojęciami wytwórców, przedsiębiorstw przesyłowych, dystrybucyjnych i sprzedawców detalicznych, co prowadzi do ostatniego ważnego pytania: Co to oznacza dla przyszłości cen energii elektrycznej? Część 4 zawiera studia przypadków i przykłady nowych pojawiających się usług i modeli biznesowych, które odpowiadają rozbieżnym potrzebom różnych typów konsumentów.
Całą recenzja jest dostępna pod adresem:
http://www.computingreviews.com/review/review_review.cfm?review_id=147767
Monografia jest dostępna pod adresem: