O konferencji
Przełomowe idee, innowacyjne rozwiązania i wszechstronna dyskusja - te trzy elementy stanowiły serce VII Konferencji Naukowej Something About IT Security, która odbyła się w czwartek 25 maja 2023 roku. Wydarzenie zorganizowane przez koło naukowe Something About IT Security zgromadziło ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także przedstawili najnowsze trendy i rozwijające się technologie.
Przebieg konferencji
Konferencja została otwarta przez prezesa koła naukowego Something About IT Security, który przedstawił działalność koła naukowego w obecnym roku akademickim. Pierwszą sesję plenarną prowadził dr inż. Mariusz Nycz. Była to okazja dla uczestników i gości, by dowiedzieć się więcej o działalności koła naukowego i sferze cyberbezpieczeństwa. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci z różnych dziedzin, takich jak Artur Maj z Prevenity, Łukasz Barański z eSecure/SecureVisio i Katarzyna Firmanty z Deloitte.
Drugą sesję plenarną prowadził dr inż. Paweł Dymora. W tej części konferencji prelegenci skupili się na praktycznych aspektach bezpieczeństwa cybernetycznego. Tomasz Topczewski z Exclusive Network mówił o tym, jak złapać cyberprzestępców zanim oni złapią nas, a Paweł Dryło z Xebia omówił tajniki "brudnej gry" w cyberbezpieczeństwie. Wystąpienie Bartłomieja Wierzbinskiego z UNSHADE oraz Stanisława Hady-Głowiaka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zakończyły tę część konferencji.
Trzecia sesja plenarna była prowadzona przez prodziekana ds. kształcenia dr inż. Mirosława Mazurka. Podczas tej sesji studenci z Politechniki Rzeszowskiej przedstawili swoje badania w różnych obszarach bezpieczeństwa cybernetycznego. Adrian Krawczyk omówił zagrożenia związane z kryptowalutami, a Karol Dudek przedstawił Podmana, pogromcę Dockera. Szymon Kmieć mówił o automatyzacji w procesie tworzenia oprogramowania, a Marek Piędel zdradził tajniki ChatGPT. Maciej Żak omówił wykrywanie skupień i odstępstw w ruchu sieciowym, a Vitalii Morskyi zakończył sesję prezentacją na temat sieci neuronowych w analizie ruchu sieciowego.
Cała konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród studentów Politechniki, jak również uczniów szkół średnich.