Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w seminarium naukowym, które wygłosi w dn. 22.10.2024 r., godz. 12:15, sala F502, dr Stanisław Skulimowski z Politechniki Lubelskiej.
Prezentacja będzie dotyczyła innowacyjnego podejścia do dopasowywania płaskich lub prawie płaskich fragmentów obiektów o nierozróżnialnych teksturach, co jest powszechnym problemem w archeologii, muzealnictwie i kryminalistyce. Metoda wykorzystuje kody łańcuchowe do reprezentowania zewnętrznych konturów dwuwymiarowych elementów. Miara odległości Levenshteina mierzy korespondencję między dwoma elementami i działa jako margines dopasowania. Opracowane algorytmy umożliwiają określenie wielu możliwych rozwiązań, pozostawiając użytkownikowi ocenę poprawności. System oparty na grafie przechowuje dane o kolejności i metodzie montażu, dzięki czemu można zaproponować wskaźniki oceny jakości, oraz instrukcje złożenia krok po kroku.
Dr inż. Stanisław Skulimowski jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry Informatyki, Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. Obszary jego zainteresowań obejmują: integracja systemów, obiektowe projektowanie systemów informatycznych, Game Studies, programowanie kolektywne, projektowanie zachowań zbioru robotów, transhumanizm, h+.
Seminarium i współpraca naukowa są realizowane w ramach stażu dra S. Skulimowskiego w Politechnice Rzeszowskiej uzyskanego dzięki wsparciu z programu Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w ramach zadania PO SĄSIEDZKU - międzyuczelniane staże badawcze i wizyty studyjne.