Najnowsze wydanie monografii „Handbook of Wireless Sensor Networks: Issues and Challenges in Current Scenario's”, prezentującej różne zagadnienia z obszaru bezprzewodowych sieci sensorowych, zawiera artykuł pt. Low-Cost Architecture of the Universal Security Threat Detection System for Industrial IoT.
M. Hajder, P. Hajder, M. Nycz:Low-Cost Architecture of the Universal Security Threat Detection System for Industrial IoT, Handbook of Wireless Sensor Networks: Issues and Challenges in Current Scenario's, Springer International Publishing, pp. 301—324, 2020
Abstract
W artykule przedstawiono nową architekturę rozproszonego systemu wykrywania zagrożeń dla szeroko rozumianego systemu bezpieczeństwa informacji. W przeciwieństwie do istniejących systemów, prezentowany system jest niejednorodny pod względem informacji, komunikacji, działania i sprzętu, architektonicznie wykorzystując przemysłowe rozwiązania Internet of Things. Ponadto jest on oddzielony od podstawowej struktury informatycznej podmiotu i oparty na szerokim zastosowaniu przetwarzania równoległego i rozproszonego. W większości dostępnej literatury poszukiwane są ulepszenia w zakresie komunikacji bezprzewodowej. W artykule jest badane środowisko komunikacji przewodowej, które jest podstawą każdej bezprzewodowej sieci czujników. Z algorytmicznego punktu widzenia wykorzystuje inteligentną analizę danych i metody inspirowane biologicznie. Środowisko komunikacyjne jest opisane głównie przy użyciu teorii grafów, algebry grafów i prawdopodobieństwa. Dane gromadzone przez heterogeniczną grupę autonomicznych analizatorów ruchu zlokalizowanych na wszystkich poziomach hierarchii komunikacji przemysłowego systemu informacyjnego podlegają stałej analizie. W zależności od trybu pracy analizatory komunikują się z centralnym węzłem bezpieczeństwa w jednym z trzech możliwych, uzupełniających się trybów transmisji. Tryb pracy określa również sposób przetwarzania danych. W najprostszym przypadku odbywa się to na zasobach centralnego węzła. Z drugiej strony, w najbardziej zaawansowanym systemie jest w rzeczywistości komputer równoległy oparty na zasobach analizatorów. Proponowana architektura w standardowym trybie pracy jest zintegrowana z klasycznym systemem informacyjnym, w każdym z trybów awaryjnych jest od niego oddzielona. Artykuł kończy się prezentacją wyników badań empirycznych dotyczących skuteczności proponowanej architektury.
PDF Version: https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-40305-8_15