11 maja 2022 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja "Przełomowe technologie teleinformatyczne” zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Konferencja towarzyszyła obchodom Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 2022. Jest to ważne wydarzenie, które pozwala na wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata nauki, przemysłu i administracji publicznej i wpływa na kreowanie trendów rozwojowych w obszarze szeroko pojętej informatyki.
W trakcie konferencji w ramach poszczególnych bloków tematycznych poruszano zagadnienia związane z wiodącymi kierunkami rozwoju współczesnych technologii teleinformatycznych. Jeden z modułów tematycznych poświęcony był zagadnieniom internetu rzeczy i sieciom 5G w standardach Open RAN. Internet rzeczy i wszechrzeczy to obecnie jeden z głównych obszarów rozwoju współczesnej informatyki. Tej klasy systemy znajdują zastosowanie we wszystkich aspektach naszego życia (smarthome, smartcity, czy też przemysł 4.0). Tak głęboka ingerencja systemów informatycznych w nasze codzienne życie rodzi szereg nowych szans, ale również może być źródłem wielu zagrożeń w obszarze bezpieczeństwa. Kluczowym elementem z punktów widzenia szerokiej implementacji tych systemów jest zapewnienie efektywnej i bezpiecznej komunikacji. Takie możliwości obecnie oferuje technologia 5G, w szczególności w standardzie Open RAN. W trakcie tego bloku konferencyjnego zaprezentowane zostały współczesne trendy rozwojowe systemów IoT oraz systemów komunikacji 5G. Omówiono także wpływ tych technologii na rozwój społeczny i gospodarczy oraz potrzeby kompetencyjne przyszłych inżynierów.
Blok tematyczny rozpoczął się wykładem wprowadzającym, który prowadził Artur Chmielewski. Następnie odbył się panel dyskusyjny w którym w charakterze ekspertów uczestniczyli: pracownicy Zakładu Systemów Złożonych Politechniki Rzeszowskiej dr inż. Marek Bolanowski (prowadzący panel) oraz dr inż. Andrzej Paszkiewicz, przedstawiciel miasta – Sławomir Świder zastępca dyrektora Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa oraz Artur Chmielewski przedstawiciel firmy wytwarzającej oprogramowanie dla sieci 5G pracujących w architekturze Open RAN. Taki dobór ekspertów pozwolił na lepsze zrozumienie potrzeb oraz kierunków rozwoju definiowanych przez poszczególne obszary eksploatacji urządzeń IoT i 5G oraz przyczynił się do wskazania dalszych kierunków rozwoju oraz obszarów wspólnych prac badawczo-rozwojowych.
Strona wydarzenia: https://sdsi.pl/konferencja/